הסכם חיים משותפים

“שנינו ביחד וכל אחד לחוד”

“גבר פוגש אישה, הוא בשנות השישים לחייו, עבורו זהו פרק ב’ היא צעירה ממנו, הם יוצאים יחדיו למסעדות, ומבקרים זה אצל זו, וזו אצל זה. הוא מכסה בכספו הוצאות שונות שלה הקשורות לטיול שהיא עורכת באירופה, ולחתונת בנה המתקרבת”, כך נפתחה תביעה כספית בין א’ ול’.

מה אנו מבינים מסיפור המקרה?

השניים נפרדו לאחר שלושה חודשים, ובתביעה משפטית, חויבה בת הזוג בתשלום של כ-52 אלף שקל שלטענתה קיבלה מאהובה לשעבר במתנה.

בית המשפט פתר את הדילמה שבאה לפניו ע”פ חוק המתנה המטיל את הוכחת קבלת השי על כתפי הטוען לה, במקרה זה האשה לא הצליחה להוכיח את טענתה למתנה ולכן נאלצה להחזיר אותה כהלוואה לכל דבר.

אך בואו ננסה לשנות מעט מעובדות המקרה ונאריך את השהות של הזוג יחד מעל שנה האם בית המשפט היה משתכנע שזו מתנה? לא ברור!

תוצאות המקרה יכולות להשליך על מקרים דומים לו, אך כשמגיעים לפתחו של בית המשפט אין וודאות.

מה כן וודאי? עריכת הסכם ממון או לחלופין הסכם חיים משותפים בין בני זוג שמחליטים לחיות כידועים בציבור.

ההסכם חיים משותפים אמור לדון בכל ענייני הרכוש, בין בני הזוג, בהתאם להעדפותיהם האישיות.

באמצעותו מחליטים על דרך חלוקת הרכוש הקיים בעת החתימה ו/או זה שייצבר בהמשך החיים המשותפים, בעת גירושין או לחלופין בעת פרידה.

חוקי יחסי ממון

לא פעם פנו אליי בני זוג בקושיה למה לעשות הסכם שהרי הוראות חוק יחסי ממון, החלות על יחסי הממון בין בני זוג נשואים, לפיהן כל רכוש ו/או זכות, שנצברו במהלך החיים המשותפים, שייכים לשני בני הזוג בחלקים שווים . כך, שיחולקו באופן שווה בין הצדדים, במקרה של פרידה או גירושין.

נכסים שנצברו

אכן, הוראות אלו מתייחסות לנכסים שנצברו במהלך הנישואין ונרשמו על שם שני בני הזוג ולא על נכסים אישיים שהביא כל צד אל תוך הנישואין, אך אם היה בידך נכס אישי או שקיבלת נכס כזה בירושה במהלך הנישואין מה יהיה דינו אם “התערבב” בנכס משותף  (לדוגמא: נמכר או מושכר והכסף נכנס לחשבון)?
אם ברצונך להגן עליו ולהוציא אותו ממסת הנכסים עליך לערוך הסכם ממון שיגן על חלקך באופן מלא והרמטי, במקרה של סכסוך.

המלצת המשרד

הכתוב אינו מחליף יעוץ משפטי. הקדימו קביעת פגישה על מנת ליצור בורכם את החליפה המתאימה לכם, את הנוסח המדויק המביע את רצונויכם והצרכים שלכם כך תחסכו זמן וכסף ותשמרו על שלמות המשפחה גם במועד הקרע.

הורדת מסמך מוכן מהאינטרנט תוך מילוי פרטיכם האישיים הינה טעות חמורה !!!

הרבה יותר קשה לתקן מסמך קיים מליצור מסמך חדש היות והנוהג בבתי המשפט הינו שהסכמים יש לקיים לכן ההסכם אינו ניתן למו”מ אלא בשינוי נסיבות מהותי.

חנה וייס – עורכת דין

טיפ! ערכתם הסכם ממון, עירכו גם צוואה מדוע? הסכם ממון מסדיר את חלוקת הרכוש בעת סכסוך עקב פרידה אך לא בעת המוות, לעיתים פרק ב’ מתחיל עם ילדים לא משותפים, אם ברצונך להגן על הרכוש שצברת לטובת הילדים שלך עליך לערוך צוואה שתגן עליהם מחלוקה ע”פ דיני הירושה.

פנו אלינו,
נשמח לסייע בכל שאלה

פנו אלינו, נשמח לסייע בכל שאלה